Wolno działająca strona za pewne będzie mniej przyjazna dla wyszukiwarek internetowych. Niestety będzie też bardzo mało przyjazna dla realnych użytkowników, którzy chcieliby tutaj dokonać zakupu, zapoznać się z ofertą lub odsłonić dane kontaktowe firmy. Prędkość ładowania się strony oraz oszacowanie, czy jest to szybkie czy wolne jej wczytywanie można zbadać wykorzystując najprostsze do tego celu narzędzia diagnostyczne dostępne online za darmo. Czasem nie są nam jednak takie narzędzia potrzebne do tego, aby zauważyć, że ładowanie strony trwa w nieskończoność. Może to zniechęcać każdego, kto taką stronę odwiedzi. Wobec tego, jak przyspieszyć działanie strony internetowej, aby jej przeglądanie naprawdę mogło być w pełni komfortowe? Tak naprawdę problem może być złożony o tyle, że przyczyna wolno działającej strony może leżeć w samym jej projekcie, jak i w serwerze, jaki wykorzystujemy.
Czas wziąć pod lupę nasz hosting
Hostingi opisywane są w różny sposób, jednak o tym, czy dane konto jest wystarczające do naszych celów czasem musimy się przekonać dopiero w praktyce. Nasze potrzeby mogą też urosnąć z czasem. Jeśli więc strona często jest niedostępna, wolno się wczytuje lub też zostaje wyłączona w momencie, kiedy wprowadzamy jakąś akcje promocyjną i naraz na stronę chce wejść więcej użytkowników- trzeba się skontaktować z właścicielem serwera. Być może wystarczy po prostu zmienić ofertę hostingową, aby problem z wolno ładującą się stroną mógł zniknąć całkowicie. Warto mieć na uwadze, że przez coś tak prozaicznego jak dobrze dobrany hosting możemy niestety tracić klientów.
Czas na optymalizację zawartości strony
Jeśli natomiast problem tkwi w stronie- trzeba skupić się na tym, aby zmniejszyć ciężar wyświetlanych na niej elementów. Bardzo często taka strategia pomaga. W praktyce, największym ciężarem zazwyczaj charakteryzują się pliki graficzne. Można spróbować zmniejszyć ich rozmiar, ale oczywiście w ramach rozsądku tak, aby nadal miały przynajmniej zadowalającą rozdzielczość. Na pewno nie warto dodawać grafik większych niż szerokość strony, gdyż są cięższe, a i tak nikt ich nie zobaczy. Warto też podjąć się analizy kodu strony i usunąć wszystkie linki i znaczniki do obrazów, które nie istnieją na serwerze. Jednym słowem- na pewno pomocne może okazać się pozbycie się bałaganu w kodzie, a także zmniejszenie ciężaru plików graficznych.
Kolejnym patentem na szybsze ładowanie strony jest ograniczenie zainstalowanych na niej wtyczek. Czasem mogą być to wtyczki, które zawsze się uruchamiają, ale nie są w ogóle widoczne lub nie są wykorzystywane. Warto więc podejść do tematu rozsądnie i pozostawić sobie faktycznie to, z czego korzystamy. Jeśli pomimo zastosowanych patentów strona nadal wolno się ładuje- zawsze możemy też spróbować korzystać z zewnętrznych arkuszy stylów. Sprawia to, że ilość kodu jest znacznie mniejsza, pojawia się mniej niepotrzebnych duplikatów, a na serwerze panuje porządek, co ma odzwierciedlenie w szybkości ładowania się strony.