Wydaje się, że tworzenie stron internetowych jest zarezerwowane dla informatyków. Tymczasem, warto wiedzieć, że tak naprawdę możliwe jest stworzenie strony samodzielnie, jeśli tylko posiadamy pewne obycie w świecie technologiach informacyjnych- nie jest natomiast wymagana znajomość zagadnień programowania strony w jakimś konkretnym języku. Z pewnością jest to wiadomość, która ucieszy wiele osób. Wobec tego, jak samodzielnie stworzyć stronę internetową? Odpowiedzią na to pytanie jest wykorzystanie jednego z już dostępnych rozwiązań. Mowa tutaj o jakimś darmowym silniku, który jest dostępny w sieci, a który naprawdę bardzo dobrze sprawdza się w praktyce. Zdecydowanie, najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu, z którego już skorzystało wiele osób jest WordPress.
Od czego zacząć przygodę z silnikiem typu WordPress?
Tak naprawdę, pierwszym i najbardziej podstawowym zadaniem jest wykupienie hostingu, a także domeny, w której nasza strona będzie się wyświetlać. Najlepiej zrobić to od razu i tworzyć stronę już bezpośrednio na serwerze, tym samym oszczędzając sobie później kłopotów z przenoszeniem plików. Mając już dostęp do konta na serwerze- musimy zainstalować tutaj silnik WordPressa, który pobierzemy z strony, na której jest on darmowy. W sieci znajdziemy przynajmniej kilka naprawdę bardzo przejrzystych tutoriali związanych z tym, jak zrobić to najszybciej. Nie jest to trudne zadanie- pliki trzeba wgrać na serwer do odpowiedniego folderu, a następnie rozpakować. Ważne, aby ustawić sobie odpowiednią stronę logowania do systemu CMS, która standardowo ma format ‘nazwadomeny/wp-admin’. Po zalogowaniu się do systemu CMS będziemy mogli modyfikować zarówno wygląd strony jak i jej zawartość tekstową.
W jaki sposób dostosować grafikę takiej strony?
W ramach tego rozwiązania mamy do dyspozycji tak zwane motywy WordPress, czyli już gotowe szablony WordPress, które można dostosować do swoich potrzeb. Są ich dostępnych tysiące w wersji darmowej, a dodatkowo zawsze możemy zdecydować się również na wykorzystanie jakiegoś płatnego szablonu. Szablon organizuje poszczególne sekcje strony i nadaje jej kształt. Wśród dostępnych motywów znajdziemy wiele najpopularniejszych układów. A więc stronę do prezentacji portfolio prac i fotografii, szablon dla blogów, szablon dla stron o charakterze portali informacyjnych, szablony dla prostych stron- wizytówek czy też szablony dla firmowych stron typu one-page.
Szablon zaraz po jego wybraniu należy uzupełnić o własną grafikę oraz należy wprowadzić potrzebne teksty. Konkretne elementy takiej strony jak boks z linkami czy pasek wyszukiwania można dodawać do strony wybierając je z bazy widgetów w ramach konkretnego szablonu. Tworzenie strony w taki sposób jest łatwe i przyjemne, ale wymaga sporo pracy i zaangażowania, a także pewnego wyczucia estetyki. Czasem oznacza też wiele prób i błędów w wyborze odpowiedniego motywu, gdyż trzeba w praktyce sprawdzić, jakie rozwiązania daje nam konkretny szablon.