Tworzenie stron przyjaznych użytkownikom nie wydaje się trudnym zadaniem, w praktyce jednak, aby rzeczywiście móc tworzyć takie strony- trzeba dysponować rozległą wiedzą z tematyki User experience, którą będziemy się kierować podczas projektowania. Są bowiem pewne utarte schematy projektowania konkretnych elementów na stronie, do których użytkownicy są mocno przyzwyczajeni i które niejako weszły już do kanonu. Tym samym wprowadzenie innowacyjnych zmian może oznaczać chaos, a co najgorsze- może wprowadzać użytkowników w błąd. Wobec tego jak się okazuje, innowacyjne podejście do tematu nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, a czasem nawet lepiej go zaniechać. Najprostszym przykładem elementów, które nie są przyjazne użytkownikom to takie części w ramach projektu graficznego, które sugerują, że są przyciskami, chociaż tak naprawdę nie można w nie klikać. Jednakże, w tematyce UX design znajdziemy znacznie więcej informacji o tym, jak projektować, a jakich rozwiązań raczej unikać.
Odpowiednie prowadzenie nawigacji
Ta nawigacja jest bardzo prosta, gdyż umożliwia sprawne poruszanie się po stronie. O ile może nie mieć znaczenia na stronach typu one-page, gdzie wszystko od razu zostaje umieszczone na stronie głównej, o tyle na pewno ma znaczenie na bardziej rozbudowanych serwisach z podstronami, a także w sklepach internetowych, gdzie składa się zamówienia i trzeba przemyśleć całą ścieżkę zakupową klienta. Generalnie, strona przyjazna użytkownikom to taka, która wymaga jak najmniejszej ilości kliknięć od użytkownika, potrzebnych do tego, aby dotrzeć do kluczowych informacji. A wśród tych kluczowych informacji można znaleźć na przykład główny profil działalności firmy, dane kontaktowe czy dotychczasowe realizacje. Zazwyczaj, jeśli ważne i kluczowe informacje są schowane na stronie i trudno jest do nich dotrzeć- użytkownik ulega zniechęceniu i zamyka daną stronę internetową. Brak funkcjonalności strony, chaos i zniechęcenie użytkowników można zauważyć chociażby poprzez analizę danych z Google Analytics, a najprostszą statystyką w tym przypadku jest wartość współczynnika odrzuceń na stronie.
Przejrzysty układ
O ile powalająca grafika może robić wrażenie na stronie głównej czy w momencie, kiedy prezentujemy dokonania firmy, wszystkie widoki, gdzie wymagana jest jakaś istotna akcja ze strony użytkownika powinny być maksymalnie przejrzyste i czytelne. Mowa tutaj na przykład o widoku składanego zamówienia. Jeśli mamy do czynienia z jakimś wieloetapowym procesem- zawsze dobrze jest gdzieś na górze umieścić informację o tym, na jakim etapie realizacji danego zadania użytkownik aktualnie się znajduje. Stronę trzeba dobrze przetestować pod kątem ewentualnych błędów, niedziałających elementów czy nieaktywnych linków. Takie prozaiczne błędy działają bardzo irytująco i zniechęcają do korzystania ze strony. Dobrą praktyką jest połączenie estetyki nowoczesnego designu z funkcjonalnością strony. Oznacza to, że trzeba ją dobrze sprawdzić pod kątem tego, w jakim stopniu realizuje ona cel swojego powstania. A celem może być prezentacja firmy, prezentacja oferty lub też sprzedaż określonych produktów czy złożenie zamówienia.