Prosta strona dla firmy- jaką może przyjąć formę?

  • by
strona wizytówka

Zakładając własną działalność gospodarczą mamy naprawdę wiele rzeczy do zrobienia. Często, zastanawiając się nad tym, co będzie nam potrzebne w praktyce, dochodzimy do wniosku, że nasza działalność powinna posiadać stronę internetową. To naturalny, kolejny krok w rozwoju firmy. Wykonaniem takiej strony możemy zająć się samodzielnie, ale też często stosowaną strategią jest zwrócenie się do jakiejś dobrej agencji informatycznej. Niektóre agencje zaoferują nam stworzenie strony z unikalną grafiką, która będzie oparta o darmowy silnik. Inne zaoferują nam stronę na autorskim rozwiązaniu CMS, co jednak mocno może podwyższyć cenę. Kluczowe jest jednak to, jak taka strona będzie się prezentowała w praktyce. Powinniśmy więc już na starcie zastanowić się nad układem takiej strony. Jeśli ma to być strona wizytówka w grę wchodzi zarówno rozwiązanie typu one page, jak i klasyczny układ strony głównej z podstawowymi podstronami.

Zalety stron typu one-page

Są one o tyle wygodne, że użytkownik nie musi wykonywać praktycznie żadnej akcji poza scrollowaniem. Niestety, trochę utrudnia to analitykę internetową, ale można sobie spróbować z tym problemem jakoś poradzić. Strony typu one page zazwyczaj cechuje wysoka estetyka i prostota, zazwyczaj są stosowane wówczas, kiedy i tak nie chcielibyśmy na takiej stronie zamieszczać zbyt wiele treści. Strona tego typu może być bardzo atrakcyjna wizualnie, można zastosować piękną grafikę i dobre zdjęcia, a także ciekawe animacje przejścia pomiędzy sekcjami. Jest to proste i modne rozwiązanie, które ma szansę sprawdzić się w praktyce.

A dla kogo lepsza będzie strona o klasycznym układzie?

Wbrew pozorom, strony tego typu wcale nie odeszły do lamusa, a wręcz przeżywają swój renesans i są na nowo uznawane za bardzo użyteczne. Stanowią bowiem alternatywę dla wersji jednostronicowych, która to alternatywa sprawdza się w momencie, kiedy mamy konkretne potrzeby. Tradycyjne lub też klasyczne strony najlepiej sprawdzają się w momencie, kiedy chcemy zamieścić na stronie sporą ilość tekstu i nie chcemy się ograniczać. Wówczas, znacznie lepiej podzielić całość na zakładki i w ramach każdej, osobno opisać dane zagadnienie. Pozwala to zachować przejrzystość strony firmowej, a i użytkownik szukając konkretnej rzeczy wie, do jakiej zakładki powinien skierować swoje kroki. Na klasycznej stronie można też zastosować więcej grafik oraz zdjęć, nawet tych w większym formacie. Na stronach typu one-page jest to mocno ograniczone.

Jak więc widać, układ strony trzeba dostosować do tego, jaka będzie jej zawartość. Zawsze możemy też poradzić się osoby doświadczonej, która wskaże nam, jak najlepiej będzie zorganizować całą grafikę oraz teksty, które chcielibyśmy, aby znalazły się na stronie. Niezależnie od wybranego układu, pamiętajmy, aby strona koniecznie była responsywna. Dzięki temu będzie prościej ją reklamować w wyszukiwarce, ale też każdy będzie mógł ją wygodnie przeglądać- niezależnie od urządzenia, które do tego celu wykorzysta.