Najnowsze trendy w webdesignie

  • by

W tematyce tworzenia stron internetowych zmienia się bardzo wiele, a firmy, które na co dzień trudnią się realizacją takich projektów zazwyczaj starają się zawsze być na bieżąco ze zmianami w branży. W momencie, kiedy do agencji zgłasza się klient, zazwyczaj przyjmuje, że stworzona dla niego strona będzie modna i dostosowana do obowiązujących trendów. Najczęściej jest tak, że to, co jednego roku uznawane jest za nowość i ciekawy trend- w kolejnym roku staje się już standardem, za którym trzeba podążać, aby tworzyć projekty ciekawe, pożądane i będące na czasie. Tym samym w tematyce tworzenia stron nigdy nie jest nudno- zawsze coś się dzieje, zawsze mamy do czynienia z pewnymi nowościami, a tym samym- zawsze musimy trzymać rękę na pulsie, aby nie zostać w tyle.

Jakie trendy na pewno się utrzymają?

Bardzo mocnym trendem, jaki z pewnością się utrzyma jest tworzenie stron, które będą równie dobrze wyświetlały się na urządzeniach stacjonarnych, co i na przenośnych. Fakt tworzenia stron responsywnych niejako został przypieczętowany przez zmiany w algorytmie Google, który zaczął traktować priorytetowo te strony, które faktycznie były i są dobrze dostosowane do urządzeń mobilnych. Kolejnym, mocnym trendem jest odchodzenie od stosowania paginacji. Jej miejsce- jak już możemy to zaobserwować na wielu stronach internetowych- zastąpiła możliwość infinite scroll, czyli przewijania w nieskończoność, gdzie następna i następna część tekstu nam się doczytuje w czasie bieżącym.

W trosce o dobrze zaprojektowaną stronę internetową

Dobrze zaprojektowaną to także dobrze zoptymalizowaną i wyposażoną w naprawdę dobrej jakości warstwę tekstową. Przeglądając trendy w projektowaniu stron internetowych znajdziemy właśnie tę wyjątkową dbałość o to, aby strona pod względem technicznym jak najlepiej spełniała wymogi wyszukiwarki, a co za tym idzie- sama już na wstępie dobrze się pozycjonowała. Takie podejście znacząco ułatwia też późniejsze wdrożenie kampanii z zakresu marketingu internetowego.

Zmiany w projektowaniu graficznym

Jeśli chodzi o samą grafikę, bardzo mocnym trendem jest surowy minimalizm. Tworzone projekty powinny być mocno kontrastowe, a ich kolorystyka wręcz korporacyjna. W cenie jest klasyczna czerń, biel oraz szarości. Mocne odcięcia, proste, geometryczne kształty i tabelki, brak stosowanego cieniowania, jak najprostsze kształty buttonów- wszystkie te zabiegi mają przede wszystkim służyć jak najefektywniejszemu wyeksponowaniu zawartości strony. Staramy się więc maksymalnie ułatwić użytkownikowi zapoznanie się z ofertą czy warstwą tekstową strony bez niepotrzebnego jej zaśmiecania. Modnym i ciekawym pomysłem jest zastosowanie w projekcie jednej, czołowej fotografii w dużym formacie, która będzie stanowiła tak naprawdę pojedynczy, podstawowy element graficzny, wokół którego skupią się inne detale, ale w bardzo minimalistycznej formie.