Zanim założysz firmę- co warto się dowiedzieć?

  • by

Prowadzenie własnej firmy wydaje się być zadaniem trudnym i obarczonym sporym ryzykiem. Tym bardziej tak jest w przypadku biznesu, który chcielibyśmy prowadzić za granicą, na przykład w Hiszpanii. Bardzo często jednak te osoby, które chcą zostać przedsiębiorcami nie podejmują takiej decyzji z dnia na dzień, a dodatkowo przygotowują się do tego zadania w specjalny sposób tak, aby zminimalizować ryzyko ewentualnego niepowodzenia. Istnieje bowiem przynajmniej kilka istotnych rzeczy, które warto zrobić już na starcie, które naprawdę mogą nam pomóc- niezależnie od tego, w jakiej branży będziemy chcieli działać. Wobec tego, od czego zacząć i co na pewno warto wziąć pod uwagę już na samym początku?

Zbadanie otoczenia konkurencyjnego

Tak naprawdę, im więcej wiemy na starcie tym lepiej dla nas. Chcąc otworzyć własną restaurację musimy dobrze poznać swoją konkurencję, a także jej ofertę oraz politykę cenową. Równie ważny jest wybór miejsca, w którym nasza restauracja będzie miała funkcjonować. Warto wziąć pod uwagę jakiego rodzaju mieszkańcy z dzielnicy mogą nas odwiedzać i na jakiego rodzaju lokale jest zapotrzebowanie w okolicy. Szalenie ważne jest przemyślenie swojego pomysłu oraz oferty tak, aby wyróżnić się na tle firm konkurencyjnych. Nie mniej ważne są gastronomiczne umiejętności lub też zatrudnienie dobrego kucharza. Prowadzenie restauracji w Hiszpanii z pewnością jest wyzwaniem, które przyniesie nam wiele niespodzianek. Jeśli jednak są rzeczy, które możemy przemyśleć i przewidzieć wcześniej- warto wziąć je pod uwagę.

Wybór odpowiedniej osobowości prawnej nowego podmiotu

Prowadzenie restauracji w Hiszpanii jest możliwe na kilka sposobów.

1. Jeśli do naszego biznesu chcielibyśmy zaprosić kogoś jeszcze, idealnym rozwiązaniem jest założenie spółki. Jedną z najpopularniejszych form takiej spółki jest wariant z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku takiej spółki odpowiedzialność jej uczestników kończy się na wysokości wkładu, jaki w nią wnieśli. Tak naprawdę, prowadzenie firmy w Hiszpanii w formie spółki jest dość popularne. Dodatkowo, ze względu na fakt, że taką spółkę można także zarejestrować samodzielnie, taka możliwość stanowi alternatywę dla samozatrudnienia w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Więcej szczegółów z tym związanych można znaleźć na stronie jednego z biur księgowych działających na terenie Hiszpanii- accountingservicesinspain.com.

2. Rejestracja działalności jednoosobowej nie wiąże się tak naprawdę z żadnymi kosztami na start. Inaczej jest jednak w przypadku spółki, gdzie konieczne jest wykazanie posiadania kapitału początkowego. Wynosi on obecnie około 3000 euro. Kapitał na start jest o tyle ważny, że dla każdego przedsiębiorcy stanowi pewna zabezpieczenie. Dobrze jest więc o takim zabezpieczeniu pomyśleć nawet w sytuacji, kiedy nie jest ono wymagane prawnie. Pozwoli ono na powolne, mniej stresujące, pierwsze kroki na rynku w roli przedsiębiorcy.